menu

JAK SPRÁVNĚ SMLOUVAT PŘI NÁKUPECH V TURECKU?

Několik jednoduchých tipů na vyjednávání ceny  Vám pomohou získat nejlepší cenu na cokoliv, co můžete koupit v Turecku.

Vyjednávání je tradice v Turecku steným zvykem jako v mnoha jiných zemích. Nakupující v Evropě mohou výhodněni nakoupit např. auto, dům a jiné drahé předměty. V Turecku je vyjednávání rozšířeno na méně hodnotné předměty, zejména na unikátní ručně vyráběné zboží, jako jsou koberce, řemesla, umělecká díla a starožitnosti, položky, které nejsou standatními předměty na trzích.

Know how!

Návštěvníci jsou zvyklí  kontrolovat ceny zboží a ptát se na ceny v několika obchodech (alespoň tři), aby jste potom měli představu, v jaké ceně se danné zboží pohybuje.

Nadšení ze zboží

Neukazujte obchodníkovi vaše nadšení pro vybranné zboží, nedávat najevo, že jste si už něco konkrétního vybrali a už vůbec neprojevovat vážný zájem o vámi vybraný výrobek. Zkuste si najít v tom nepřeberném množství ještě něco jiného a pak se jen okrajově zeptat na cenu, tedy i na to, co se Vám líbí.

Rozhodnutí o ceně

Pak je potřeba se rozhodnout zda cena, kterou vám obchodník dal, stojí za to, co jste si vybrali. Mnoho lidí je zoufalých z ceny, kterou dostal, neboť již slyšeli, že někdo to koupil jinde za nižší cenu. Finální cena je vždy na vás a na prodejci. Třeba i vám se někdy podaří uzavřít super obchod!

Smlouvání o ceně

Nechte obchodníka citovat první cenu. Pokud se obchodník zeptá: "Jak budete platit?" a vy byste se měli v tento moment zeptat “A jaká bude tedy cena”? Obchodník  si vždy cenu trochu nadsadí  a počítá s tím, že vám potom sleví z ceny a cenu upraví podle vašeho zájmu. Neexistuje žádný pevný vzorec pro vytvoření vaší ceny. Měla by být podstatně menší, než očekáváte, nebo chcete platit, polovinu či dokonce čtvrtinu může být cena obchodníka. (v závislosti na tom, jak to je cena nadsazená). Pokud vaše nabídka za určité zboží je příliš nízká, obchodník tímto pozná, že nemáte představu o hodnotě vybraného zboží a také nevíte, jaké jsou pravidla smlouvání.

Více zboží, větší sleva

Pokud si koupíte více  zboží, dostanete slevu. Je vždy snazší se dostat na nižší cenu, pokud si koupíte více předmětů, stejně jako kdekoli na světě. Proto si vyberte nejlépe jeden obchod, kde mají více zboží a tam vše nakupte, než v každím obchodě něco. Lépe se pak dojednává větší sleva.

Malé částky

Nepoužívejte smlouvání  u malých částek. Pokud už se blížíte k ceně, kterou byste byli ochotni zaplatit, nenechte si několika tureckými  lirami zkazit spokojenost z obchodu.

Nebojte se odejít

Nebojte se odejít ... (a možná se vraťte zpět). Je to jedna z těch filozofických hádanek: většinou to funguje tak, že když sami sebe přesvědčíte, že zboží, na které se snažíte usmlouvat si cenu, vlastně vůbec nepotřebujete, obchodník vám půjde s cenou dolů. Pokud se vám cena stale nepozdává, poděkujete obchodníkovi za jeho snahu a odejdete. Když obchodník vidí, jak mu potencionální zákazník odchází, nebo již odešel, bude vás volat zpátky a zboží vám dá ještě levněji, nebo za tu cenu, která byla udaná vámi. Pokud se přece jen nedohodnete, můžete se vrátit do obchodu i později a záleží to jen na obchodníkovi, zda by vám to prodal za cenu, kterou vám již nabídl nebo za cenu vyšší. Z tohoto smlouvání přinejmenším získáte nějakou tu zkušenost a už se budete lépe schopni orientovat na trhu.

Není povinnost koupit

Nemějte pocit, že je povinností koupit to,  na čemž jste se domluvili na ceně. Nakupování je společenskou záležitostí v Turecku. Bude vám nabídnut káva, čaj nebo nealkoholické nápoje, cigarety a možná někde i  občerstvení.Obchodník se vám může věnovat delší dobu, ukazovat vám desítky položek a vysvětlovat jejich vlastnosti. Ani v tomto případě nejste povinni cokoli kupovat! na vás čekat delší dobu, ukazující desítky položek a vysvětlovat jejich vlastnosti.! Pokud však nabídnutou cenu odsouhlasíte, obchodník posléze toto požaduje jako za uzavřený obchod a pak už očekává zboží koupit za smluvenou cenu.a souhlasí s tím, obchodník na to, že jste udělali ústní smlouvu a máte povinnost koupit položku na cena dohodnutá. Nenabízejte cenu, pokud jste přesvědčeni, že nic kupovat nechcete.

Rozdíl v platbě v hotovosti a kartou

Je potřeba také počítat s tím, že cena, na které se s obchodníkem domluvíte, se vztahuje k platbě v hotovosti. Pokud by jste smluvenou cenu platili kartou, byla by vám k ceně připočítaná platba za transakci kartou a to od 2% až 6%, což jsou poplatky banky na transakce platebními kartami. Vždy o způsobu platby se obchodník se zákazníkem domlouvá na začátku smlouvání a poté ta smluvená cena se od tohoto odvíjí. Zda jsou i jiné možnosti platby, vám obchodník také řekne, pokud se ho předem zeptáte.

Nákup si vemte hned s sebou

Vezměte si své nákupy hned s sebou, pokud je to možné. Mnoho obchodů se vám může zdát spolehlivých, ale vždy to tak být nemusí. Objevily se případy, ve kterých si někdo koupil drahý koberec, ale nakonec mu byl doručen koberec levnější, než který si koupil.levný. Muže se vám i stat, že vám prodejce přislíbí, že vám vámi zakoupené zboží, po doplacení zbylé částky zboží, pošle do republiky, ale zásilka se ztratí a zboží nikdy neobdržíte. Proto je dobré zjistit si co nejvíce informací o danném obchodě, kde chcete zboží kupovat a také o přepravním procesu té firmy.